Jättipalsamitalkoot 24.6.

Kitkemme jättipalsamia MAANANTAINA 24.6. alkaen klo 18.00. Kokoonnumme ensin Kaninkolantien ”resiinan” vieressä ja jatkamme siitä kohteeseen. Kyläyhdistys toimittaa paikalle jätesäkkejä.

Jättipalsami on haitallinen vieraslaji, joka levitessään uhkaa kotoperäisiä lajejamme ja vähentää luonnon monimuotoisuutta. Kitkentätalkoot ovat osa vieraslajien torjuntaa, johon myös Kyläyhdistys on toimintasuunnitelmassaan sitoutunut.

Lisätietoa jättipalsamista ja muista vieraslajeista löytyy kattavasti täältä: https://www.vieraslajit.fi

(Ilmoituksen linkit: https://www.vieraslajit.fi/lajit/MX.39158/show, http://www.tykkoo.com/getfile.php?file=466, https://www.sll.fi/haku/vieraslajit/, https://wwf.fi/haku/?q=vieraslajit)

Advertisement